by Best Web Host
Opublikowano: poniedziałek, 18, maj 2026

Grupa słuchaczy Barlineckiego UTW wybrała się w dniu 14 maja br na jednodniową wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Po tym pięknym mieście oprowadziła nas p. przewodnik. Spacer rozpoczęliśmy od Katedry- najstarszej świątyni w mieście wzniesionej pod koniec XIII wieku. Katedra zachwyca swoją gotycką architekturą i majestatyczna sylwetką, która góruje nad centrum miasta. Następnym punktem spaceru był Stary Rynek, Fontanna Pauckscha z 1897 roku, oraz aleja gwiazd. W zabytkowy bruk wmurowane są tablice upamiętniające wybitnych artystów oraz twórców kultury związanych z regonem. Idąc ulicą Warszawską minęliśmy Urząd Miasta i piękny drewniany herb miast. W Muzeum Lubuskim im. Jana. Dekerta –dawniej willa pochodząca z lat 1903-1904 –właściciela fabryki kabli Gustava Schroedera, podziwialiśmy –piękne zbiory malarstwa, rzeźby, meble, naczynia…Po muzeum oprowadziła nas p. przewodnik. Następnym punktem programu był spacer ulicą Teatralną, gdzie mieliśmy okazję podziwiać budynek samego teatru J. Osterwy oraz mural Krystyny Prońko. Po wspólnym obiedzie i małym odpoczynku – udaliśmy się na dalszą część spaceru- w stronę Biblioteki Głównej do Parku Róż. Jest to przepiękny park z pomnikiem Papuszy – miejscowej cyganki. Zatrzymaliśmy się chwilę przy starej poczcie i wróciliśmy na Stare Miasto. Obejrzeliśmy fragmenty murów obronnych, pomnik „Żelaznego człowieka”, studnię czarownic, replikę tramwaju „bimba” oraz ławeczkę Christy Wolf(niemiecka pisarka urodzona w Gorzowie Wlkp.) Zwiedziliśmy jeszcze jedno Muzeum Lubuskie – Spichlerz z 1723 roku. Obejrzeliśmy wystawę” Gorzów na szlakach historii, Wiek pary i elektryczności , oraz wystawy malarskie.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem – tylu ciekawych informacji o tym mieście. Pogoda jak zwykle nam również dopisała,  wracaliśmy do Barlinka zadowoleni – choć zmęczeni…

Odsłony: 3023