Opublikowano: poniedziałek, 08, czerwiec 2026


W dniu 28 maja br grupa słuchaczy Barlineckiego UTW wyjechała na jednodniową wycieczkę do Gniezna i Pałacu w Czerniejewie. Centralnym punktem programu była Katedra i Drzwi Gnieźnieńskie. Przewodnik oprowadził grupę po podziemiach, które skrywają relikty z IX i X wieku, najstarszy polski napis nagrobkowy oraz grobowce. Następnie grupa podziwiała słynne Drzwi Gnieźnieńskie . To jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Europie, przedstawiający żywot św. Wojciecha. We wnętrzu grupa zobaczyła główne relikwie Katedry Gnieźnieńskiej - szczątki św. Wojciecha (patrona Polski). Spoczywają one w barokowej srebrnej trumnie-relikwiarzu z 1662 roku, która jest umieszczona pod centralnym, złotym baldachimem w nawie głównej świątyni. . Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajduje się tuż obok katedry i mieści bogaty skarbiec. Następnie grupa przeszła starówką i w restauracji na głównym deptaku zjadła wspólny obiad. Drugim punktem programu wycieczki była Perła Wielkopolski – Pałac w Czerniejewie z XVIII w. Historię i tajemnice Pałacu w Czerniejewie i jego mieszkańcach – rodzina Skórzewskich opowiedział p. przewodnik.. Mogliśmy podziwiać wystroje pokoi pałacowych, przepiękne meble i dowiedzieć się o życiu i zwyczajach jego mieszkańców. Zmęczeni ale zadowoleni ze zdobytej wiedzy wróciliśmy do Barlinka.

Odsłony: 1738