Uncategorised
17 maja br podczas Święta Barlineckiej Niezapominajki na Rynku w Barlinku znalazło się symboliczne „Jezioro”. Była to instalacja złożona z fragmentów materiałów, które w ciągu ostatnich dni szyło wiele stowarzyszeń, szkół i instytucji. Każdy kawałek opowiadał swoją historię. Grupa rękodzieła artystycznego z Barlineckiego UTW również brała udział w tym przedsięwzięciu, tworząc piękne Jezioro Barlineckie. Za swoją pracę panie otrzymały dyplom – podziękowanie za współtworzenie Barlineckiego Święta Niezapominajki 2025 – „Barlinecka Łąka Legend”. Gratulujemy!
W dniu 15 maja br – podczas kawiarenki „Pod Sową” w Barlineckim UTW rozmawialiśmy o kleszczach. Spotkanie prowadziła nasza koleżanka p. Maria Piotrowska. Kleszcze są pajęczakami i żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych; na obszarach trawiastych; w gęstych zaroślach, paprociach, na terenach zieleni miejskiej. Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.
Aby skutecznie radzić sobie z kleszczami, należy skupić się na profilaktyce, unikaniu miejsc, gdzie ich populacja jest duża, oraz stosowaniu środków odstraszających i repelentów. Jeśli dojdzie do ugryzienia, należy jak najszybciej i bezpiecznie usunąć kleszcza, zdezynfekować miejsce ukłucia i obserwować je pod kątem wystąpienia niepokojących zmian, które mogą świadczyć o boreliozie.
Spotkanie było bardzo ciekawe, słuchacze zadawali liczne pytania, były odpowiedzi i dyskusja. Był również poczęstunek kawowy. Dziękujemy p. Marii za przygotowanie ww spotkania.
08 maja br – grupa słuchaczy Barlineckiego UTW wybrała się na jednodniową wycieczkę do Zespołu Pałacowo – Folwarcznego w Siemczynie. Jest to malowniczo położony barokowy Pałac na Pojezierzu Drawskim. Słuchacze uczestniczyli w pokazie filmu, mówiącego o historii pałacu, o właścicielach – braciach Andziak, mieli również okazję poznać jednego z właścicieli p. Zdzisława oraz przewodniczkę i jednocześnie p. kustosz muzeum – p. Magdalenę. W pałacu seniorzy zwiedzili Muzeum Ziemi Pomorskiej – na które składają się: Interaktywne Muzeum Baroku – zajmujące pałacowe piwnice oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych umiejscowione na strychu. W muzeum zwiedziliśmy również niezwykłą Wystawę Porcelany Stołowej, której eksponaty pochodzą z manufaktur takich jak słynna Miśnia, Rosenthal czy polski Ćmielów. Obejrzeliśmy również Wystawę Dawnych Maszyn Rolniczych. Grupa przeszła się spacerkiem również po parku pałacowym z przepiękną aleją grabową, a niektórzy przeszli dodatkowo podziemnym tunelem oraz labiryntem.
Po smacznym obiedzie był czas na mały odpoczynek i relaks. Mieliśmy okazje porozmawiać jeszcze raz z p. właścicielem pałacu p. Z. Andziak i z dobrymi humorami wracaliśmy do Barlinka.
Barlinecka Majówka- 01.05.2025r.
Występ zespołu artystycznego „Pasja” z Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
24 kwietnia br grupa słuchaczy Barlineckiego UTW udała się na jednodniową wycieczkę do Międzyrzecza. Seniorzy zwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony, Zamek w Międzyrzeczu i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Po MRU oprowadzał nas p. przewodnik, który opowiedział o historii MRU. Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko – niemieckim. Nasza trasa zwiedzania obejmowała czas ok 1,5 godz. Grupa przeszła trasami podziemnymi – ok 1,5 km – na głębokości ok 30 m. Po takim spacerze podziemnym grupa spożyła obiad jeszcze na terenie MRU w kantynie. Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Międzyrzeczu oraz Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Zamek jest twierdzą obronną położony w widłach rzek Obry i Paklicy, otoczony fosą i wzniesiony ok 1350 r przez Kazimierza Wielkiego. Do dziś zachowały mury zewnętrzne zamku oraz dwie basteje artyleryjskie. Po Zamku i Muzeum oprowadzał nas p przewodnik. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej posiada największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych, tablic herbowych liczącą 220 obiektów. Na zakończenie wycieczki jak zwykle był czas na mały odpoczynek i relaks. Zadowoleni wróciliśmy do Barlinka.
W dniu 10 kwietnia br członkowie Barlineckiego UTW uczestniczyli jak co roku w śniadaniu wielkanocnym w lokalu „U Doroty”. Gości przywitała prezes BUTW Maria Mitek i złożyła wszystkim członkom BUTW w imieniu swoim i Zarządu życzenia świąteczne – Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych i wesołego „Alleluja”.
Po smacznym posiłku wielkanocnym- (tradycyjne dania żurek z białą kiełbasą, klops z jajkiem, jajka faszerowane i inne…) był czas na wspomnienia tradycji świątecznych w rodzinnych domach. Była mowa o znaczeniu Świąt Wielkanocnych i o przysłowiach z nimi związanych. Był też czas na smaczną kawę i ciasto wielkanocne. Grupa rękodzieła przy UTW udekorowała pięknie stoły swoimi robotkami. Było bajecznie i kolorowo…
12 kwietnia br na Rynku Miejskim w Barlinku odbył się Pierwszy Jarmark Wielkanocny, którego inicjatorem i organizatorem była Burmistrz Barlinka p. Bernarda Lewandowska, przy współpracy z Barlineckim Ośrodkiem Kultury. Wiele stoisk oferowało wyjątkowe i regionalne produkty. Wśród wystawców znalazły się przede wszystkim: Koła Gospodyń Wiejskich z m.in. Krzynki, Płonna, Lutówka, a także powiatu choszczeńskiego i gminy Dębno. Były też miody, lawenda, kwiaty, wianki, obrazy. Wśród licznych stoisk znalazło się także stoisko grupy rękodzieła Barlineckiego UTW. Panie przedstawiły swoje ozdoby świąteczne – pisanki, koszyczki do jajek z kwiatkami (z mydełek) dekoracje świąteczne, obrusy ręcznie robione i inne. Impreza była bardzo udana, a nasze panie miały kolejną okazję do zaprezentowania swoich wyrobów.
W dniu 3 kwietnia 2025 r słuchacze Barlineckiego UTW mieli przyjemność spotkać się z p. Justyną Budzyn - artystką mozaiki i ceramiki. Tematem spotkania była wycieczka do Meksyku - miasta Oaxaca. Jest to miasto na południu Meksyku, położone na wysokości 1500 mnpm. P. Justyna pokazała nam Monte Albán- najważniejszą strefę archeologiczną w regionie oraz Mitla obok Monte Alban– miasto założone około 500 r. przez Zapoteków . Susza i fala upałów w Meksyku, które w wielu miastach kraju znacznie przekraczaly 40 stopni Celsjusza i spowodowały brak wody dla mieszkańców w domach. Dowiedzieliśmy się również o najsłynniejszych artystach tego kraju: Frida Kahlo i Diego Rivera. P. Justyna poleciała do Meksyku na zaproszenie miejscowych - silnych kobiet, które chciały coś dla siebie zrobić, razem posiedzieć, porozmawiać, razem bawić się. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Były jak zwykle drobne upominki, zrobione przez grupę rękodzieła..
Warto dodać, że działalność Barlineckiego UTW wsparła w naturze- woda, kawa-herbata: Fundacja na rzecz zdrowia psychicznego „Obudzić motyle”.